Summer lineup
8 wrz 2024

Detektyw Recykling

Summer lineup
8 wrz 2024

Detektyw Recykling

Cześć, młody Eko-Bohaterze!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozpoznać, czy coś nadaje się do recyklingu? Dziś zostaniesz prawdziwym Detektywem Recyklingu! Załóż swoją detektywistyczną czapkę i weź lupę - zaczynamy śledztwo!

Trop 1:

Sprawdź materiał Pierwsze pytanie, jakie zadaje każdy dobry detektyw, to: "Z czego to jest zrobione?". Większość plastików, papieru, szkła i metalu można poddać recyklingowi. Ale uwaga! Nie wszystkie plastiki są takie same. Spójrz na spód plastikowego przedmiotu - zobaczysz tam trójkąt z numerem w środku. Numery od 1 do 7 oznaczają różne rodzaje plastiku. Numery 1 i 2 to superbohaterowie recyklingu - prawie zawsze można je przetworzyć!

Trop 2:

Czy jest czyste? Nawet najlepszy detektyw nie lubi bałaganu. Tak samo jest z recyklingiem. Brudne rzeczy mogą zepsuć cały proces! Dlatego zawsze upewnij się, że przedmiot jest czysty. Opakowanie po jogurcie? Wypłucz je wodą. Puszka po pomidorach? Przepłucz przed wyrzuceniem.

Trop 3:

Uważaj na szpiegów! W świecie recyklingu są też podstępni szpiedzy. To rzeczy, które wyglądają jak nadające się do recyklingu, ale tak naprawdę nie można ich przetworzyć. Na przykład: zatłuszczony karton po pizzy, papierowe kubki do kawy (bo mają specjalną powłokę w środku) czy torebki po chipsach. Te rzeczy niestety muszą trafić do zwykłych śmieci.

Trop 4:

Sprawdź etykiety Prawdziwy detektyw zawsze czyta wskazówki! Na wielu przedmiotach znajdziesz specjalne symbole recyklingu. Wyglądają jak trzy strzałki ułożone w trójkąt. Jeśli widzisz taki znak, to dobra wiadomość - przedmiot prawdopodobnie nadaje się do recyklingu!

Trop 5:

Zapytaj eksperta Czasem nawet najlepsi detektywi potrzebują pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, czy coś można poddać recyklingowi, zapytaj rodziców lub sprawdź na stronie internetowej twojego lokalnego centrum recyklingu. Oni na pewno ci pomogą!


Pamiętaj, drogi Detektywie Recyklingu, że zasady mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym mieszkasz. To, co można poddać recyklingowi w jednym mieście, niekoniecznie da się przetworzyć w innym. Dlatego zawsze warto być na bieżąco z lokalnymi zasadami recyklingu.


A teraz, kiedy znasz już wszystkie tajniki, czas rozpocząć swoją misję! Rozejrzyj się po domu i spróbuj znaleźć przedmioty, które można poddać recyklingowi. Powodzenia, Eko-Bohaterze!


PS. Czy wiesz, że aplikacja Bober może ci pomóc w recyklingu? Skanuj butelki i puszki, zdobywaj punkty i ucz się jeszcze więcej o ochronie naszej planety!

POBIERZ APLIKACJĘ

Pobierz Bobera i daj swojemu dziecku szansę na tytuł bohatera recyklingu.

Weather app image
POBIERZ APLIKACJĘ

Pobierz Bobera i daj swojemu dziecku szansę na tytuł bohatera recyklingu.

Weather app image
POBIERZ APLIKACJĘ

Pobierz Bobera i daj swojemu dziecku szansę na tytuł bohatera recyklingu.

Weather app image